Tradycja góralska to nie tylko śpiewy, muzyka, regionalne stroje, to również oryginalne, pyszne jedzenie, serwowane głównie w góralskich karczmach, w gwarze zwanych KARCMACH.

Wchodząc do środka przenosimy się do innego świata. Już od progu wita nas zapach pysznych potraw smażonych na palenisku, z nutą drewna, z którego wykonane są w większości karcmy. Góralska muzyka wprawia nas w dobry nastrój, a tradycyjne zdobienia takie jak skóry zwierząt na ścianach, kolorowe obrazy powodują, że czujemy domową atmosferę.



Oscypek lub oszczypek

Ser, którego nikomu, kto był na Podhalu nie trzeba przedstawiać, jest to swoista wizytówka tego terenu. Wytwarzany z solonego owczego mleka. Po wydojeniu owiec, mleko zlewane jest przez lniane płótno do specjalnego pojemnika, kadzi tzw. „puciery”, do tego dodawana jest podpuszczka, dzięki czemu białko się ścina tworząc skrzep serowy, który formowany jest w charakterystyczny kształt. Uformowany ser przez dobę moczony jest w solance, a następnie wędzony w sosnowym lub świerkowym dymie. Po całym tym procesie powstaje pyszny oscypek.


Żentyca lub zyntyca

Jest to napój otrzymywany podczas wyrabiania oscypków i bundzu z mleka owczego, często mylona z serwatką, która powstaje z mleka krowiego. Jest to pozostałość po produkcji serów, do mleka dodawana jest podpuszczka, która ścina białka tworząc oscypki i bundz, a reszta to właśnie zyntyca. Spożywana głównie świeża, mająca słodki posmak, lub skwaszona odstawiona na kilka dni.


Bundz

Ser w rodzaju twarogu powstający z mleka owczego. Produkcja tego sera jest podobna jak przy wytwarzaniu oscypków. Mleko w „pucierach” doprowadza się do ścięcia zawartego w nim białka. Następnie powstały skrzep serowy parzy się kilka minut w temperaturze około 70 stopni Celsjusza. Otrzymany ser odcedza się na płótnie tworząc duże bryły. Tak przygotowany produkt jest gotowy do spożycia. Górale powiadają, że najsmaczniejszy bundz powstaje z mleka owiec wypasanych wiosną.


Kwaśnica

Tradycyjna zupa kuchni góralskiej. Wytwarzana poprzez gotowanie kiszonej kapusty z mięsem, podawana głównie z grulami (ziemniakami) lub chlebem. Do prawdziwej kwaśnicy nie dodaje się warzyw, składa się ona tylko z kapusty i powinna być bardzo kwaśna. Na Podhalu na Święta Bożego Narodzenia kwaśnica przygotowywana jest również na wywarze z rybich łbów.


Moskole

Są to placki pieczone na blasze. Przygotowuje się je z ugotowanych i utłuczonych ziemniaków, mąki, wody, soli, oraz jajek. Wszystko jest razem mieszane formowane w okrągłe placki i smażone na blasze. Jest to częsta zagryzka podawana w góralskich karcmach.

Będąc na Podhalu warto próbować różnych potraw, gdyż występujące tutaj smaki są niepowtarzalne i niespotykane w innych regionach Polski.

Foto:

http://www.ustron.pl/gastronomia-16.htm

http://oslislo.pl/ostryga/?p=603

http://www.potrawyregionalne.pl/164,8631,Z_SZACUNKIEM_DO____SERA.htm